Aktualizace pohledu expertů na koronavirus SARS-CoV2 vychází pouhých šest týdnů po našem článku publikujícím expertní stanovisko ohledně rozšíření nového typu koronaviru, který pochází z města Wuhan v Číně. Světová zdravotnická organizace momentálně eviduje skoro 180 tisíc potvrzených případů nákazy, přes 7 tisíc úmrtí a 159 zemí, ve kterých se nákaza objevila (stav k 17.3.2020). Je tedy zřejmé, že rozšíření nemoci COVID-19 se od té doby výrazně zvětšilo.
Toto může být nejvážnější ohrožení veřejného zdraví, jakému v moderní době čelíme, ale lidstvo je připraveno nakonec zvítězit.”
Požádali jsme mikrobiologa Alfreda Garzina-Dema (Twitter: @MicroviroB), který pomáhal s přípravou prvního epxertního stanoviska aby nám poskytl aktualizaci toho, co dalšího jsme se dozvěděli o viru SARS-CoV2 a nemoci COVID-19:
Prohlášení ze dne 17. února 2020 – Prohlášení v angličtině
Co dalšího víme o viru způsobujícím nemoc COVID-19 a jak můžou reagovat vědci?
“Během 15. týdne od prvního výskytu viru SARS-CoV2 a nemoci COVID-19, kterou způsobuje, jsme svědky rozvoje nákazy, která se stala pandemií. Existují skutečnosti, které můžou být užitečné v případě budoucího rozvoje dalšího patogena.
Avšak existují i dobré zprávy. První z nich je, jak rychle epidemiologové, zdravotní experti, medicínský personál, průmysl a vědci začali pracovat dohromady aby přispěli k zastavení pandemie co nejdříve to bude v silách lidí. K datu 15.3.2020 vyhledání vědeckých článků na portálu Pubmed ukazuje 947 publikovaných prací (ikdyž některé z nich jsou komentáře a přehledové články, tedy ne původní vědecké práce); a mnoho dalších je dostupných jako preprinty před publikací, což je forma jak v 21. století reportovat data skoro ihned.
Proto byl postup proti nemoci velice rychlý, rychlejší než v případě předchozích epidemií a pandemií. Již jsme získali docela dost důležitých informací o virové infekci. Vzhledem k rychlému vývoji situace je možné, že některá nejnovější data nebudou obsažena v tomto článku. Ikdyž se snažíme zdůraznit aspekty pandemie, které považujeme za důležité, tento článek není vyčerpávajícím přehledem o nemoci.
Důležitá otázka je, zda se přenos viru sníží s tím, jak se bude počasí na severní polokouli oteplovat … Dalších několik týdnů rozhodne tuhle nejistou avšak nadějně vypadající možnost”
Momentálně je známým faktem, že existují přenašeči bez příznaků nemoci, takže infekce může proběhnout mezi na první pohled zdravými subjekty ([1], [2], [3], [4]); navíc, ikdyž se příznaky objeví, bezpříznaková doba může trvat i dva týdny a v některých případech i déle ([4], [5], [6]). Existují důkazy, že vedle respiračního systému, virus může infikovat buňky v gastrointestinálním traktu (ústa, jícen, žaludek, střeva), ([7], [8]).
Byl dokumentován nepřímý přenos přes předměty [9], a podle jedné studie je poločas života viru na některých površích (plastech) více než 15 hodin a virus může být detekován až o tři dny později [10].
Prozatím nebyl dokumentován přenos z matky na dítě ([11], [12]). Zatímco je známo, že výšší věk je rizikový pro vážnější průběh nemoci a potenciální komplikace, úmrtnost ve věku 0-9 let je nulová; a existuje důkaz, že větší riziko komplikací při onemocnění mají muži oproti ženám [13]. Důležitá otázka je, zda se přenos viru sníží s tím, jak se bude počasí na severní polokouli oteplovat, protože původní ohniska nákazy byla v místech s podobnou teplotou a vlhokstí [14]. Dalších několik týdnů rozhodne tuhle nejistou avšak nadějně vypadající možnost.
Z terapeutického hlediska experimentální antivirotikum Remdesivir může inhibovat příbuzný virus MERS-CoV (původce Middle East Respiratory Syndrome (MERS) v roce 2012 ([15], [16])) v in vitro a in vivo zvířecích modelech. Momentálně je testován v klinických studiích v USA a Číně a je dostupný pro vyjímečné použití proti COVID-19 ([17], [18]). Předběžné studie ukazují, že Remdesivir má určitou účinnost u pacientů s COVID-19 ([19], [20]). Kromě toho, choroquine má účinnost v in vitro modelech a je široce rozšířen, stejně tak jako kombinace Lopinaviru a ritonaviru, ty však mají méně studií, které by jejich účinky podporovaly ([18], [21], [22]).
Použití preventivní vakcíny proti SARS-CoV2 je připraveno v rámci prvotních klinických studií. A budoe pravděpodobně následováno dalšími kandidáty na vakcíny [23]. Je důležité podotknout, že modeloví makakové, kteří byli infikováni a zotavili se byli odolní proti reinfekci. To je velmi slibné, protože je možné, že proti viru je možné si vybudovat imunitu [24].
Zatímco je tato doba těžká a dodržování bezpečnostních opatření, například sociálního distancování je naprosto nezbytné, klinický a základní výzkum rázně postupuje kupředu”
Je dostupná strukturní analýza pro všechny protein viru [25], včetně studií o interakci virového proteinu a Angiotensin Converting enzymu 2 (ACE2), což je receptor, který virus využívá, aby se dostal do lidských buněk ([26], [27]). Dostupné jsou studie o virové polymeráze [28] a její hlavní proteáze [29]. Tyto struktury budou důležité pro vývoj vakcíny a pro využití v preventivních a terapeutických postupech.
Na závěr nutno dodat, že zatímco je tato doba těžká a dodržování bezpečnostních opatření, například sociálního distancování je naprosto nezbytné, klinický a základní výzkum rázně postupuje kupředu. Vědci byli extrémě aktivní v odpovědi na pandemii SARS-CoV2. Sdílení dat a spolupráce zahrnující veřejné instituce a soukromý sector jsou třeba aby se i dále zrychlil postup boje proti pandemii.
Toto může být nejvážnější ohrožení veřejného zdraví, jakému v moderní době čelíme, ale lidstvo je připraveno nakonec zvítězit.”
Alfredo Garzino-Demo je profesor na Ústavu lidské virologie a Oddělení mikrobiologie a imunologie Univerzity Maryland School of Medicine, USA; a na Univezitě v Padově (Itálie) a je šéfeditorem našeho časopisu Pathogens and Disease.
Translated into Czech by Vojtech Tlaskal
Další zdroje:
Web Světové zdravotnické organizace sledující případy COVID-19.
Web John Hopkins University sledující případy COVID-19.
Všechny reakce expertů na situaci kolem COVID-19 dostupné na Science Media Centre UK: https://www.sciencemediacentre.org/tag/covid-19/
Všechny reakce expertů na situaci kolem COVID-19 dostupné na Science Media Centre Německo (německy): https://www.sciencemediacenter.de/alle-angebote/coronavirus/
Výzkum:
- Náš časopis Pathogens and Disease, přednostně publikoval o koronavirusech (včetně SARS-CoV2) článek s vyjádřením řady expertů: Coronaviruses: a paradigm of new emerging zoonotic diseases
- Volně dostupné publikace Oxford University Press týkající se COVID-19: https://academic.oup.com/journals/pages/coronavirus
- Volně dostupné publikace Springer-Nature týkající se COVID-19: https://www.springernature.com/gp/researchers/campaigns/coronavirus
- Volně dostupné publikace Elsevier týkající se COVID-19: https://www.elsevier.com/connect/coronavirus-information-center
- LitCovid je editovaný zdroj vědeckých informací o COVID-19: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/research/coronavirus/
- The Lancet COVID-19 Resource Centre: https://www.thelancet.com/coronavirus
- Volně dostupné publikace FEMS Journals týkající se COVID-19: http://bit.ly/2UdD6Jq
- Mikrobiologická společnost (UK a Irsko) sesbírala volně dostupné zdroje týkající se COVID-19: http://microb.io/2O2AsC2
- Informace z Gesellschaft für Virologie e.V. (Společnost pro virologii, německy) týkající se COVID-19: https://www.g-f-v.org/node/1232
- Informace Sociedad Española De Virología (Španělská virologická společnost, španělsky) týkající se COVID-19: http://sevirologia.es/prensa/