Naujausios ekspertų žinios apie SARS-CoV2 koronavirusą sukėlusį COVID-19 ligos protrūkį

19-03-2020

Šis ekspertų pranešimo atnaujimimas apie SARS-CoV2 koronavirusą išplatintas praėjus šešioms savaitėms po to, kai mes paprašėme dviejų virusologų mums parengti ekspertų pranešimą apie tuometinę naujo koronaviruso ligos protrūkio, kuris kilo Wuhane, Kinijoje, stadiją. Pasaulio Sveikatos Organizacijai (PSO arba angl. WHO) skelbiant beveik 210,000 patvirtintų atvejų, bei virš 8500 mirčių, bei ligos atvejų 166 šalyse, gyvenamose zonose ar teritorijose (kovo 19 duomenimis) jau galime tvirtai sakyti, kad COVID-19 protrūkis per šį laiką smarkiai išsivystė.

Tai galbūt sunkiausia visuomenės sveikatos kova pastaruoju metu, tačiau žmonija yra pasiruošusi galiausiai ją laimėti.

Mes paprašėme Alfredo Garzino-Demo (Twitter: @MicroviroB), kuris mums padėjo paruošti pirmą ekspertų pranešimą, mums pateikti naujausias žinias apie SARS-CoV2 virusą, ir COVID-19 ligą:

Ką naujo žinome apie virusą sukėlusį COVID-19 protrūkį, ir ką mokslininkai daro atsakant į šią krizę?

”Per 15 savaičių nuo SARS-CoV2 viruso ir jos sukeliamos ligos COVID-19 pasirodymo, mes matėme kaip viruso plitimas sukėlė pandemiją. Iš šios situacijos reikia pasimokyti, ir šios pamokos mums bus naudingos išvengti ar suvaldyti ateityje pasirodysiančius patogenus.

Nepaisant to, yra keletas gerų naujienų. Pirma, kaip sparčiai epidemiologai, visuomenės sveikatos ekspertai, sveikatos apsaugos darbuotojai, industrija ir mokslininkai-tyrėjai dirbo kartu siekiant kaip įmanoma greičiau ir kaip įmanoma žmogiškiau prislopinti pandemiją. 2020 kovo 19 duomenimis, paieška PubMed (mokslinių straipsnių prieigoje) atskleidė, kad išleisti jau 1146 moksliniai straipsniai (nors nemažai tarp jų yra komentarai ir apžvalgos); ir dar daugiau tapo prieinami per juodraščių prieigas – 21-ojo amžiaus būdą skelbti savo mokslinius duomenis beveik iškart.

Taigi, pažangos pasiekta greitai, galbūt greičiau nei per bet kokį kitą ligos protrūkį, ir mes sužinojome keletą svarbių šios virusinės infekcijos bruožų. Atsižvelgiant į greitą pažangą, gali būti jog kai kurie naujausi duomenys dar nepateikiami čia, tačiau mes stengiamės pabrėžti tik tam tikrus aspektus, kuriuos mes laikome ypač svarbiais. Taigi šis pranešimas tikrai nėra išsami šios tyrimų srities apžvalga.

Svarbus klausimas – ar viruso pernešimas sumažės šylant orams šiauriniame Žemės pusrutulyje… Kelios ateinančios savaitės parodys ar ši intriguojanti ir labai laukiama galimybė pasitvirtins.

Erdvinis SARS-CoV2 modelis (vieša prieiga)

Dabar jau gerai žinoma, kad yra užsikrėtusių asmenų, kuriems nepasireiškia ligos simptomai (asimptomatinis užsikrėtimas), taigi viruso pernešimas galimas tarp iš pažiūros sveikų asmenų ([1][2][3][4]); be to, kai simptomai galiausiai pasireiškia, asimptomatinis laikotarpis gali būti net iki dviejų savaičių, o kartais ir ilgesnis ([4][5][6]). Pasirodė duomenų, jog apart kvėpavimo takų, virusas gali užkrėsti virškinamojo trakto ląsteles (burnos, stemplės, skrandžio ir žarnyno) ([7][8])..

Pastebėtas netiesioginis pernešimas per daiktus [9], ir remiantis vienu tyrimu, viruso išlikimo pusamžis ant kai kurių paviršių (plastikų) yra daugiau nei 15 valandų, virusas gali būti aptinkamas net iki 3 dienų [10].

Kol kas pernešimas iš užsikrėtusio tėvo ar motinos naujagymiui nepastebėtas ([11], [12]). Nors žinoma, kad liga sunkesnė ir mirtingumas didesnis senyvo amžiaus grupėse, tačiau mirtingumas 0-9 amžiaus grupėje yra praktiškai nulinis; taip pat yra duomenų, kad vyrai yra didesnėje sunkios ligos ir mirties rizikos grupėje nei moterys [13]. Svarbus klausimas – ar viruso pernešimas sumažės šylant orams šiauriniame Žemės pusrutulyje, kadangi pirmieji pandemijos židiniai atsirado panašios temperatūros ir drėgmės regionuose [14]. Kelios ateinančios savaitės parodys ar ši intriguojanti ir labai laukiama galimybė pasitvirtins.

Kalbant apie gydymą, tiriamas eksperimentinis vaistas Remdesivir, kuris in vitro ir in vivo eksperimentiniuose gyvūnuose slopina giminingą virusą MERS-CoV, kuris 2012 m sukėlė Vidurinių Rytų Respiracinį sindromą (angl. MERS) ([15], [16])). Šiuo metu Remdesivir yra klinikinių tyrimų stadijoje Amerikoje ir Kinijoje, ir yra nemokamai prieinamas prieš COVID-19 ([17], [18]). Išankstiniai duomenys rodo kažkiek Remdesivir aktyvumo COVID-19 pacientuose ([19], [20]). Be to, chlorokinas (angl. Chloroquine) yra veiksnus in vitro modeliuose, ir yra plačiai naudojamas, taip pat kaip ir Lopinavir ir Ritonavir derinys, apie kurį kol kas yra mažiau tyrimų ([18], [21], [22]).

Kalbant apie ligos prevenciją, pirmi SARS-CoV2 vakcinos klinikiniai tyrimai jau suplanuoti, greičiausiai kiti vakcinos kandidatai pasirodys netrukus [23]. Svarbu paminėti, kad rezus makakos eksperimentiškai užkrėstos SARS-CoV2 ir pasveikusios po infekcijos tapo atsparios sekantiems re-infekcijos bandymams. Šie rezultatai teikia ypač daug vilčių, nes rodo jog galima įgyti apsauginį imunitetą prieš šį virusą [24].

…šiuo sunkiu metu svarbiausia imtis saugumo priemonių, pradedant socialinio atstumo laikymosi, na o klinikiniai, vakcinos paieškos ir fundamentalūs tyrimai atliekami su dideliu pagreičiu (ir dosnumu).

SARS-CoV2 baltymo nsp4 struktūros prognostinis modelis (apytikris TM-įvertis=0.53). Viruso dauginimosi procese šis baltymas dalyvauja viruso iššaukiamų dvigubos membranos pūslelių susidaryme. Paskelbta Chengxin Zhang, Wei Zheng, Xiaoqiang Huang, Eric W. Bell, Xiaogen Zhou, Yang Zhang (2020).

Visų viruso baltymų struktūrinės analizės jau yra prieinamos [25], tame tarpe viruso spyglio baltymo sąveiką su receptoriumi ant žmogaus ląstelių paviršiaus – Angiotenziną Konvertuojančių fermentu 2 (angl. Angiotensin Converting enzyme 2 (ACE2)) ([26], [27]); išspręstos virusinės polimerazės [28], ir viruso pagrindinės proteazės baltymų struktūros [29]. Šios baltymų struktūros bus svarbios tikslingai kuriant vaistus ir bendrai padės tyrimams ieškantiems prevencinių ir terapeutinių metodų.

Apibendrinant, šiuo sunkiu metu svarbiausia imtis saugumo priemonių, pradedant socialinio atstumo laikymosi, na o klinikiniai, vakcinos paieškos ir fundamentalūs tyrimai atliekami su dideliu pagreičiu (ir dosnumu). Mokslininkai jau yra ypač iniciatyvūs atsakant į SARS-CoV2 pandemiją. Dalinimasis duomenimis ir mokslinis bendradarbiavimas, įskaitant tarp viešų mokslo institucijų ir privataus sektoriaus, yra būtini toliau paskatinti šio proceso tempą.

Tai galbūt sunkiausia visuomenės sveikatos kova pastaruoju metu, tačiau žmonija yra pasiruošusi galiausiai ją laimėti.”

Alfredo Garzino-Demo yra docentas Merilendo Medicinos Mokyklos Universiteto Žmogaus Virusologijos Institute ir Mikrobiologijos ir Imunologijos Skyriuje, JAV, ir Padovos Universitete, Italijoje, ir vyriausiasis žurnalo Patogenai ir Ligos (Pathogens and Disease) redaktorius.

Translation provided by Dukas Jurenas of the Volunteer Translation Team / Vertimą pateikė Dukas Jurėnas iš mūsų savanorių vertėjų komandos

Kiti šaltiniai:

Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO, angl. WHO) puslapis skelbiantis COVID-19 ligos atvejus  

John Hopkins Universiteto (JHU) puslapis skelbiantis COVID-19 ligos atvejus

Visos ekspertų reakcijos į COVID-19 protrūkį iš Mokslo Medijų Centro, Jungtinėje Karalystėje: https://www.sciencemediacentre.org/tag/covid-19/

Visos ekspertų reakcijos į COVID-19 protrūkį iš Vokietijos Mokslo Medijų Centro (vokiškai): https://www.sciencemediacenter.de/alle-angebote/coronavirus/

Tyrimai:

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Share this news